Waluta Euro – historia i ciekawostki

Euro to jedna z najbardziej popularnych walut na całym świecie. Co jednak wie o tej walucie przeciętna osoba? W jakich krajach obowiązuje obrót właśnie tym środkiem pieniężnym oraz dlaczego tak jest? Jaką historię ma euro i jaki jest obecny kurs tej waluty względem polskiej? Jeżeli jesteś zainteresowany tego typu tematyką finansową oraz historyczną to koniecznie zapoznaj się z tym tekstem. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Euro jako waluta obowiązuje w znacznej części państw, które zdecydowały się na wstąpienie do Unii Europejskiej. Obecnie kraje w, których obrót pieniężny i fiskalny dokonywany jest właśnie za pomocą tej waluty to:
Austria, Belgia,Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Słowacja, Słowenia i Hiszpania. Ponadto niektóre z krajów nieznajdujących się w Unii Europejskiej w obrocie używają euro, są to; Czarnogóra, Andora i Kosowo. Oficjalnie Euro zaczęło istnieć w 2002 roku, kiedy to poszczególne z państw ówczesnej Unii Europejskiej zdecydowało się zrezygnować ze swoich dotychczasowych walut państwowych właśnie na rzecz nowej europejskiej waluty. Obecnie posługuje się nią w przybliżeniu około 340 milionów Europejczyków. Kwota obiegu euro na rynku to ponad 750 miliardów co sprawia, że jest posiada ona najwyższą wartość gotówkową na świecie. Kraje, które posługują się euro należą do wspólnoty euro, do tak zwanego eurolandu, w którym Europejski Bank Centralny prowadzi niezależną politykę finansową. Wszystkie monety euro zawierają rewersy na których widnieje mapa europy oraz nominał, natomiast na awersach umieszczane są symbole narodowe wybrane przez dany kraj. Jeżeli chodzi o banknoty to i rewers i awers są w każdym państwie identyczne i przestawiają bramy lub okna typowe dla konkretnych stylów w architekturze.

Kurs waluty Euro. Źródło dobrykantor.pl

W dzisiejszych czasach kantor internetowy coraz częściej zastępuje wielu osobom tradycyjny punkt sprzedaży i kupna różnego rodzaju walut. Ma on bardzo wiele korzyści, oczywiście jedną z nich jest możliwość sprawdzenia kursu danej waluty w tym oczywiście także euro bez wychodzenia z domu. Kurs walut w Polsce od wielu lat utrzymuje się na podobnym poziomi. Jeżeli chodzi o euro to oscyluje on w okolicach 4 złotych i kilkunastu groszy. Sprawia to, że cały czas dla wielu Polaków wakacje w jednym z krajów strefy euro jest bardzo kosztowne. Przy czym należy zaznaczyć, że ceny w tych krajach są często zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Mamy nadzieje, że dzięki temu tekstowi poszerzyłeś swoją wiedzę odnośnie waluty jaką jest euro.