Zarządzanie flotą samochodową

Dziś każda firma w każdej branży, niezależnie czy jest to duże lub mała, jednoosobowa działalność gospodarcza musi posiadać własną flotę samochodową. Dlaczego jest to tak ważne? Jakie samochody powinny znaleźć się w majątku mojej firmy? Śpieszymy z odpowiedzi!.

Współczesne przedsiębiorstwo jest zmuszone do zakupu samochodów a ich ilość i zróżnicowanie będzie naturalnie zależeć od profilu naszej działalności. Gdy jest to przedstawicielstwo handlowe, powinniśmy posiadać co najmniej kilka ekonomicznych samochodów osobowych, umożliwiających naszym pracownikom wypełnianie swoich obowiązków. Z drugiej strony, gdy będą to usługi transportowe gdynia, powinna być ona bardziej zróżnicowana – ciągniki siodłowe, busy o różnych ładownościach w ilości co najmniej kilkudziesięciu.

Kluczowe w tym wszystkim jest stanowisko menadżera floty, które nie jest dla każdego. Wymaga ono dużego nakładu pracy i zdolności organizacyjnych. Obowiązki takiego pracownika to:

  • zakup i sprzedaż pojazdów,
  • ich serwis,
  • drobniejsze szczegóły, takie jak rozliczanie przejechanych kilometrów i zgłaszanie powstałych podczas tras szkód.

Przy zakupie pojazdów, w rękach menadżera floty znajduję się również możliwość budowania wizerunku firmy. Jak to możliwe? Otóż coraz częściej stosowanym zabiegiem przez przedsiębiorstwa jest unifikacja floty. Wybór samochodów jednej marki, modelu, a nawet koloru może świadczyć o tworzeniu przez firmę spójnej strategii zarządzania wizerunkiem.

Jako że flota jest często nośnikiem reklamowym, docierającym w najróżniejsze miejsca świata takie samochody powinny być wizytówką firmy, a kierowcy prowadzący je powinni zachowywać się na drogach w sposób nienaganny. Każdy występek dokonany w służbowym samochodzie będzie automatycznie kojarzony z samą firmą i może mieć negatywny wpływ na nasz wizerunek.

Jak widać zarządzanie flotą samochodową firmy, nie ogranicza się do kupienia i wydania pojazdu kierowcy. Praca menadżera floty jest jedną z najbardziej odpowiedzialnych, gdyż swoją pracą dba nie tylko o wyniki firmy, ale też wizerunek i bezpieczeństwo pracowników.